P-7

Jak powstają wizualizacje

Poniższy post prezentuje proces powstawania wizualizacji architektonicznych krok po kroku. Jest swoistym kompendium wiedzy, który uchyli rąbka tajemnicy na temat powstawania wizualizacji. Jego treść pozwoli Ci lepiej zrozumieć owiane tajemnicą działania grafików 3D, a także poznać sam proces wizualizowania. Wiele osób, które nie potrafią wyobrazić sobie tego, co dzieje się za kulisami, często wzbrania się przed podejmowaniem współpracy z firmami używającymi nowoczesnych technologii. Naszym celem jest zachęcenie Ciebie do wykorzystywania potencjału najlepszych i najbardziej skutecznych narzędzi.

Proces modelowania

Jest to pierwszy etap tworzenia wizualizacji. Wymaga on zebrania wystarczającej ilości materiałów od klientów, które posłużą nam jako referencje przy tworzeniu brył. Zazwyczaj są to rzuty geometryczne lub prostsze szkice i schematy. Materiały te pozwalają stworzyć modele trójwymiarowe otoczenia oraz samego budynku. Posiadając podstawowy model 3D dodajemy do naszej sceny kolejne elementy. Na tym etapie klient otrzymuje również podgląd projektu po to, by skorygować bryłę (jeżeli będzie to wymagane).

post3.1big
post3.2big

Proces teksturowania

Teksturowanie polega na dodawaniu plików graficznych, które będą imitować powierzchnie. Aby oddać realistyczny wygląd drewna oraz innych materiałów musimy dopracować wiele fizycznych parametrów powierzchni, takich jak stopień odbicia światła czy jego mikrostrukturę. Podczas pracy z klientem dowiadujemy się jakie tekstury i materiały mają posiadać modele. Odbywa się to za pomocą prostych opisów powierzchni, linków do stron z farbami użytymi do malowania ścian, czy przykładowych zdjęć, które prezentują powierzchnię, na przykład drewno o specyficznym wyglądzie. Na podstawie tych informacji jesteśmy w stanie skutecznie odtworzyć tekstury.

post3.5big

Proces tworzenia oświetlenia i renderowania

Jesteśmy już na półmetku naszego projektu. Posiadamy trójwymiarowe modele wraz z dodanymi do nich teksturami. Z racji iż tworzenie grafiki 3D polega w wielkim skrócie na symulacji rzeczywistości, możemy porównać osobę tworzącą wizualizację do fotografa, który musi stworzyć swój plan zdjęciowy, aby mógł wykonać fotografię. Nie bez powodu znalazło się tutaj również pojęcie fotografii. Etymologia tego słowa pochodzi od połączenie greckich słów photos – czyli światło, z grapho lub graphein – pisać lub rysować. Stąd też możemy powiedzieć, że fotografia to malowanie światłem, zatem bez światła nie byłoby fotografii. Tak samo grafika 3D wymaga odtworzenia odpowiedniego oświetlenia, które pozwoli nam uzyskać efekt fotorealizmu. Po stworzeniu takiego oświetlenia możemy rozpocząć proces renderowania. Jest to proces polegający na przetworzeniu przez komputer wszystkich danych na gotowy cyfrowy obraz.

post3.3big

Postprocessing

Z pewnością słyszałeś o potencjale programu Photoshop. Jest to przykład jednego z kilkunastu programów służących do tworzenia i obróbki grafiki komputerowej. Fotografowie wykorzystują właśnie takie programy do zmiany kolorystyki oraz plastyki obrazu. Jest to ostatni etap pracy nad wizualizacją, pomaga on skutecznie zwiększyć fotorealizm wizualizacji.

post3.4

Zakończyliśmy właśnie kolejny niesamowity projekt! Jest to dla nas małe zwycięstwo, które zawsze wzbudza ogromną radość. To czas kiedy mamy przyjemność obserwować jak stworzona wizualizacja spełnia swoją rolę, prezentując rozwijające się projekty. Drogi czytelniku, serdecznie dziękujemy Ci za przeczytanie wpisu oraz życzymy Ci cudownego dnia!

Shopping Basket