017

Jak zaprezetować produkt

Zastanawiasz się jak najlepiej zaprezentować swój produkt? Chcesz, aby jego sprzedaż okazała się skuteczna i przyniosła oczekiwane rezultaty? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, to jesteś we właściwym miejscu.

Style zakupowe

Konsumenci kierują się różnymi czynnikami podczas zakupów. W tym miejscu odwołamy się do definicji stylów podejmowania decyzji zakupowych wprowadzonych przez George’a B. Sprolesa i Elizabeth Kendall [1986]. Stworzyli oni teorię, która zakłada, że konsumenci podczas podejmowania decyzji kierują się określonym podejściem, które ma pozostawać takie same, nawet jeżeli dotyczy to różnych produktów i usług. Z pewnością kojarzycie kogoś kto preferuje tylko jedną markę samochodu lub szczególnie upodobał sobie konkretną markę ubrań. Jest to właśnie przykład jednego ze stylów zakupowych. Zapytacie pewnie czy znajomość takich stylów może pomóc nam zwiększeniu sprzedaży? Ku mojej uciesze odpowiedź brzmi twierdząco.

Zatem jakie style konsumenckie możemy wyróżnić?

Konsument perfekcjonistyczny – chce dokonać maksymalnie najlepszego zakupu.

Konsument wrażliwy na markę – uważa, że ceniona marka jest gwarancją dobrego zakupu.

Konsument wrażliwy na nowości i modę – zależy mu na modnych i nowych produktach.

Konsument hedonistyczny i rekreacyjny – kupuje dla rozrywki i zabawy.

Konsument wrażliwy na wartość i cenę – pragnący uzyskać jak największą wartość za jak najmniejszą kwotę.

Konsument impulsywny i beztroski – często kupuje bezrefleksyjnie, impulsywnie.

Konsument zmęczony natłokiem informacji – z racji zmęczenia nie wyraża chęci na głębsze analizy i porównywanie produktów.

Konsument rutynowy i lojalny markom – klient lojalny danym markom.

002

Praktyczne zastosowanie

Znając powyższą charakterystykę, możemy przejść do praktycznych zabiegów, które wpłyną na sprzedaż. Większość powyższych stylów zakupowych z zamysłu ma prowadzić do jak najlepszych efektów zakupowych. Przede wszystkim wskazane style łączy ten sam sposób oceny, mianowicie wzrokowa ocena atrakcyjności. Nawet konsumenci wrażliwi na markę i jej lojalni, podczas wyboru nadal kierują się wizualną oceną. Konsumenci impulsywni i beztroscy szczególnie skutecznie reagują na piękno, a dla konsumentów zmęczony natłokiem informacji jest to czasem jedyne źródło oceny produktu. Zatem wiemy już, że kluczem do wszystkich stylów zakupowych jest wygląd. Powinniśmy zatem wywrzeć jak najlepsze wrażenie na potencjalnym konsumencie bez jego większego zaangażowania w ocenę naszego produktu. Jak to zrobić?
Produkty które wywierają na nas dobre wrażenie w ciągu ułamku sekundy, to produkty, które są zwyczajnie interesujące wizualnie. Przypomnijcie sobie jaki produkt ostatnio wzbudził w was spore zainteresowanie. Może były to nowe buty, samochód, sukienka, czy meble? Wszystkie te przedmioty łączyła ich atrakcyjność wizualna. Kiedy już wstępnie was zainteresowały, przechodziliście do sprawdzenia ceny, nieprawdaż? Wchodząc do sklepu nie sprawdza się ceny każdego z przedmiotów i nie wybiera na tej podstawie produktów. Ograniczamy pulę interesujących nas przedmiotów do tych, które się nam podobają. Wniosek z tej konkluzji jest następujący, sprzedając produkt powinniśmy postawić na jego atrakcyjną prezentację, ponieważ to zagwarantuje nam wzięcie go pod uwagę przez klienta.
Wizualna atrakcyjność będzie również oddziaływać na klienta do samego końca procesu zakupowego, podnosząc wartość naszego produktu w jego oczach. Przy wysokiej atrakcyjności wizualnej możemy pozwolić sobie również na adekwatną cenę. Czy nie zdarzyło się wam argumentować wysokiej ceny produktu słowami: “To jest tego warte”? Często ustalonej raz wartości więcej już nie podważamy. Jeżeli coś się nam podoba na poziomie emocjonalnym jest przez nas również wspierane na poziomie logicznym. Właśnie w tych momentach myślimy w kategoriach, takich jak: to z pewnością nam się przyda, warto to kupić, i dokładamy inne kreatywne argumenty wspierające nasz zakup. Często wyłącznie dlatego, że coś się nam spodobało w ciągu kilkunastu milisekund. Jeżeli chcesz skutecznie prezentować, a w następstwie tego sprzedawać swoje produkty, zapraszam do skorzystania z usług wizualizacji produktów. Dzięki technologii 3D produkty mogą zostać zaprezentowane na jak najwyższym poziomie z uwzględnieniem wielu wariantów wizualnych. W ten sposób omijamy limity występujące w fotografii oraz sprawiamy, że produkty są prezentowane w nowoczesny oraz nieszablonowy sposób.
004
Drogi czytelniku, serdecznie dziękujemy Ci za przeczytanie wpisu oraz życzymy Ci cudownego dnia!
Shopping Basket